چشم اندازهاي طبيعي اليگودرز جاذبه هاي ناب گردشگري   

لرستان به جهت جاذبه هاي تاريخي يكي از استانهايي است كه مورد توجه اغلب ايرانيان قرار گرفته است. در اين ميان شهرستان اليگودرز با وسعت بيش از 8هزار كيلومترمربع و با ارتفاع 2هزار متر از سطح دريا بيشترين سهم را از مناظر ديدني و طبيعي به خود اختصاص داده است كه از درياچه گهر، آبشارهاي آب سفيد و چكان مي توان به عنوان مهمترين اين مناظر طبيعي نام برد، در اينجا سعي شده است گوشه اي از قابليتها، مشخصات و مسيرهاي رسيدن به اين چشم اندازها بيان شود.


آبشار آب سفيد عروس زيباي لرستان
آبشار آب سفيد يكي از طبيعي ترين و زيباترين آبشارهاي كشور است كه در بخش بشارت اليگودرز واقع شده است، اين آبشار با ارتفاعي بيش از 60متر از تونلي در دل كوه بيرون مي آيد و سرچشمه آن در پرده ابهام باقي مانده است.
هر ساله در فصل بهار و تابستان اين عروس سفيدپوش ميزبان اكثر مردم ايران است. آنان با طي كردن مسيري صعب العبور به دور از هياهوي شهرنشيني ساعاتي و حتي بعضاً چندين روز را در اين منطقه سپري مي كنند، منطقه اي ييلاقي با كوههاي سر به فلك كشيده و درختان زيباي بلوط و گردو كه حتي در تابستان براي گذران شب به ناچار بايد در پناه چادر بيتوته كني، اگر در خلوت صبح مقابل اين عروس سفيدپوش بنشيني و لحظه اي به صدايش گوش فرادهي با تو سخن مي گويد، سخن از قدرت و عظمت حضرت باري تعالي، قدرتي كه ما انسانها از درك واقعي آن عاجزيم، قدرتيكه مختص ذات اوست و انديشه درباره آن لرزه بر اندام انسان مي اندازد.
آبشار آب سفيد در 90كيلومتري شهرستان اليگودرز قرار دارد و تنها مسير آن از روستاهاي كاكلستان و قليان است كه سال گذشته آسفالت آن به طور كامل انجام شده است و آب آن نيز يكي از بهترين و سالمترين آبهاي معدني به شمار مي رود.


درياچه گهر مرواريد درخشان اشترانكوه
يكي از طبيعي ترين و زيباترين درياچه هاي ايران در بخش «ززوماهرو» از توابع شهرستان اليگودرز قرار گرفته است و همچون مرواريدي بر دامن رشته كوه زاگرس و اشترانكوه مي درخشد.
اشترانكوه با مرتفع ترين قله آن «سن بران» به ارتفاع 4هزار و پنجاه متر از سطح آبهاي آزاد، در جنوب غربي شهرستان اليگودرز واقع است. در دامنه جنوبي اين قله درياچه اي زيبا و طبيعي با آب شيرين و زلال شكل گرفته كه از ذوب برفهاي سلسله جبال اشترانكوه و كوه سبز، و آب چشمه هايي كه به صورت آبراههاي متعدد به سمت رودخانه و درياچه جريان دارند.
اين درياچه زيبا و كم نظير در ارتفاع 2هزار و 360متري از سطح درياي آزاد در طول جغرافيايي 17و 49 درجه شرقي و عرض جغرافيايي 19و33درجه شمالي در ارتفاعات اشترانكوه گسترده است، و درياچه كوچك ديگري به فاصله 5/1كيلومتر در شرق درياچه گهر قرار دارد كه معروف به درياچه گهر بالايي است.
طول درياچه گهر حدود 1500متر و عرض متوسط آن 600متر و عمق آن به 38متر مي رسد و در زمستان بيشتر سطح آن يخ مي بندد. اغلب اروپائيان و سياحان اين درياچه را به نام درياچه ايران مي شناسند كه اين شناخت حاصل معرفي يك زن انگليسي بنام ايزابلالوسي بيشوپ است كه در سال 1890 ميلادي توانست مدت 3ماه در اين منطقه تحقيق كرده و هزار كيلومتر راهپيمايي كند ولي باتوجه به اسناد معتبر تاريخي اولين كسي كه موفق به كشف درياچه گهر شد يك زمين شناس اتريشي به نام (آ-رودلر) بود كه در سال 1888 ميلادي موفق شد نام خود را به عنوان كاشف درياچه گهر در تاريخ ماندگار كند. اولين و قديمي ترين تصوير مستند تهيه شده از اين درياچه نيز در سال 1891 ميلادي گرفته شده است كه به يك سياح فرانسوي بنام (ژان ژاك دومرگان) تعلق دارد.
رودخانه گهر، يكي از سه شاخه هاي مهم رودخانه دز است، در سر آب بخشي از آب درياچه را تأمين مي كند و در پاياب درياچه عمده ترين منبع تغذيه كننده رودخانه است.
راه دسترسي به درياچه گهر از چندين طريق امكان پذير است كه يكي از مهمترين و آسانترين آنها راه قديمي مالرو و عشايري گدار (دره دزدان) است كه در فاصله تقريبي 27كيلومتري جاده اليگودرز به شول آباد، به سمت غرب (پل رودخانه مورزرين) تا آغاز تنگ «هوليون» و «تابله» مي توان به دو قسمت «بالادره گهر» و «دره گهر» تقسيم كرد. از ويژگيهاي «بالا دره گهر» وجود بيدستانهايي است كه در ساحل شرقي درياچه گهر بزرگ گسترده است.
در هرحال بايد اذعان داشت كه راه دسترسي مناسب با كمترين پياده روي نسبت به راههاي ديگر همان مسير اليگودرز (مورزرين- تابله) به گهر است، كه بدلايل مختلف از جمله وجود چشمه ساران متعدد و گوارا و رودخانه خروشان و نيز دسترسي و راحتي مسير يكي از راههاي ارتباطي مناسب به شمار مي رود.


آبشار چكان، سرمايه خدادادي «ززوماهرو»
اين آبشار در جنوب غربي اليگودرز و در بخش «ززوماهرو» قرار دارد و مشرف به روستاهاي منطقه چكان واقع شده است و پس از طي مسافتي به سمت دشت چكان، به آب زيباي داسار وصل شده و رودخانه چكان را تشكيل مي دهد، رودخانه چكان نيز پس از طي مسافت كوتاهي به آب دهقادي وصل و نهايتاً وارد رودخانه «زز» مي شود.
آبشار چكان از درون غاري مشرف به زمين زراعي چكان بيرون مي آيد كه فوران آن دهها متر طول دارد و آهنگ آن هر بيننده و شنونده اي را به وجد مي آورد.
اطراف آبشار و امتداد رودخانه سرسبز و پوشيده از درختان ميوه همچون گردو، بلوط، گلابي و... است و اهالي منطقه نيز از آب آن جهت كشاورزي بيشترين بهره را مي برند. در فصل بهار صداي اين آبشار از فاصله دور شنيده مي شود و علاقه مندان بسياري را به سوي خود فرامي خواند. كوههاي اطراف آبشار زيستگاه مناسبي جهت پرندگاني همچون بلبل، كبك، كبوتر و انواع حيوانات وحشي مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است و در پايين دست آبشار زيارتگاه ابوعلي(ع) در ميان چندين درخت تنومند جلوه خاصي به منطقه بخشيده است. بهترين راه رسيدن به آبشار چكان از طريق جاده شوسه مورزرين- شول آباد و بهاركار است.
كلام آخر، متأسفانه تاكنون از سوي مسئولين ذي ربط اقدامي جهت ساماندهي اين مناظر طبيعي خدادادي صورت نگرفته است و اين درحالي است كه استانها و شهرهاي ديگر با برنامه ريزي اصولي بيشترين بهره را از كم اهميت ترين جاذبه ها مي برند و بعضاً با ايجاد مناظر مصنوعي اين كمبود را به نوعي جبران مي كنند.
مسئولين ذي ربط چنانچه با برنامه ريزي مناسب و مدون، با ايجاد محيطباني و فراهم كردن امكانات رفاهي و بهداشتي نسبت به ساماندهي مناظر ديدني اين شهرستان اقدام كنند علاوه بر اينكه در جهت رفع محروميت از چهره غمبار بخشهاي «ززوماهرو» و «بشارت» گام برداشته مي شود هر ساله از طريق صنعت گردشگري درآمد قابل توجهي جذب خواهد شد.


سفر به دشت شقايق ها

چمدانتان را برداريد و به همه دوستان بگوييد كه مى خواهيد به منطقه اى شبيه بهشت سفر كنيد. دوربين عكاسى فراموش نشود. خود را آماده كنيد تا ميان دشتى از لاله هاى واژگون اليگودرز پرواز كنيد و ترافيك و شلوغى و آپارتمان نشينى و معوق ماندن شارژ آپارتمان و قبض جريمه خودرويتان را براى چند روزى فراموش كنيد. اگر آدم وسواسى نباشيد خوابيدن زير چادر و سقف بلند آسمان در ميان اين دشت ها هم چندان خالى از لطف نيست.به خرم آباد كه رسيديد قلعه تاريخى و اعجاب انگيز فلك الافلاك را كه حسابى سير و سياحت كرديد به خاطر داشته باشيد اين شهر كه چندان پيشرفته نيست و هنوز سنت ميان خيابان هايش حكم فرما است چند هزار سال قدمت تاريخى دارد و از آغاز پيدايش تاكنون، تمدن هاى كاسى، بابلى، عيلامى، ساسانى، سلجوقى، خوارزمشاهى و... را پشت سر گذاشته است. در همين استان شهرستانى قرار دارد كه سوار اتوبوس شدن و رسيدن به اين شهر ديدنى، به زحمتش مى ارزد.شهرستان اليگودرز تا تهران ۵۰۳ كيلومتر فاصله دارد و در فضايى مركب از دشت و دامنه قرار گرفته و آب و هواى معتدل كوهستانى دارد. رشته كوه اشترانكو و رودخانه اليگودرز در اين شهرستان واقع شده است. پيش از شكل گيرى شهر فعلى اليگودرز در محل كنونى آن شهرى با همين نام وجود داشت كه به علل نامعلومى نابود شده است. خانقاه اين شهر در گذشته مركز تعليمات دينى قزلباشان و درويشان بوده است. در تپه ها و كوه هاى اليگودرز آثارى از قبيل آجرهاى مكعب شكل و ظروف مستطيلى به دست آمده است.

 

 رشته كوه تمندر

 رشته كوه تمندر در نواحي بريرود و زلفي شهرستان اليگودرز واقع شده و داراي چهار رشته شمالي، جنوبي، شرقي و مركزي است. رشته شمالي دو قله ازنا و دره سر را دربرمي‌گيرد كه به ترتيب سه هزار و دويست و سه‌هزار و دويست و پنجاه متر ارتفاع دارند. رشته مركزي داراي شش قله به نامهاي قله مركزي تمندر، هما، قله شمالي، شرقي و جنوبي تمندر و قله جنوبي دره‌سر است كه همه آنها بيش از سه هزار و پانصد متر ا رتفاع دارند. قله مركز تمندر سه هزار و نهصد متر ارتفاع دارد. رشته شمالي تمندر دو قله فرسش و قله جنوبي را شامل مي‌شود كه به ترتيب سه هزار و ششصد و سه هزار و هشتصد و پنجاه متر ارتفاع دارند. رشته جنوبي تمندر نيز شامل يك خط‌الرأس پانزده كيلومتري است كه در انتهاي غربي آن قلعه مخروبه قديمي به نام قلعه دختر قرار دارد. كوهستان تمندر يكي از بزرگترين شكارگاه‌هاي شهرستان اليگودرز است. زنجيره به هم پيوسته كوه‌ها و قله‌هاي استان لرستان نه تنها مي‌تواند به يكي از كانون‌هاي توسعه ورزش كوه‌نوردي و صخره‌نوردي تبديل شود، بلكه به علت برف‌گيري و وجود شيب‌هاي مناسب در پاره‌اي از مناطق، قابليت ايجاد و توسعه ورزش اسكي را نيز دارند. علاوه بر آن ناحيه زيبا و كوهستاني لرستان كه ارتفاعات زاگرس مركزي در آن جاي گرفته است از زيبايي كم‌نظيري برخوردار است و ديدار از آن بويژه در بهار و تابستان تجربه‌اي فراموش نشدني است.

 

اگر چه با برنامه ريزي مناسب و مدون، با ايجاد محيطباني و فراهم كردن امكانات رفاهي و بهداشتي نسبت به ساماندهي مناظر ديدني اين شهرستان اقدام كنند علاوه بر اينكه در جهت رفع محروميت از چهره غمبار بخشهاي «ززوماهرو» و «بشارت» گام برداشته مي شود هر ساله از طريق صنعت گردشگري درآمد قابل توجهي جذب خواهد شد.

 

لینک
یکشنبه ٢٢ خرداد ،۱۳۸٤ - ALI TAVAKOLI